Eesti Pagulasabi ja Eesti muusikute koostöös valminud albumil laulavad oma rändelugusid kaheksa siin elavat välismaalast
Eesti Pagulasabi ja Eesti muusikute album “Kuula mu loo kõla!” avab kuulajale akna kaheksa Eestis uut elu alustanud noore välismaalase maailma. Plaat pöörab tähelepanu rõõmudele ja väljakutsetele, millega pagulas- ja rändetaustaga inimesed uues keskkonnas silmitsi seisavad.
“Muusika on rahvusvaheline keel - see ei tunne riigipiire ega nahavärvi. Muusikaalbumi tegemisega tõime kokku eri rahvusest noored, keda ühendab üks - nad on tulnud Eestisse elama,” selgitab Eesti Pagulasabi projektijuht Silvia Teras. Ta lisab, et muusikaline koosloome terve plaadi tegemise vältel aitas noortel ka paremini kohaneda, saada tuttavaks eestlastega ning tutvustada oma kultuuri.
Sügisel osalesid Nigeeriast, Egiptusest, Keeniast, Hiinast, Pakistanist, Ameerikast ja Brasiiliast pärit noored töötubades, kus Eesti Pagulasabi ja Eesti muusikute ning sõnaseadjate juhendamisel õpiti nii sõnalist kui musikaalset eneseväljendust ning läbiti kogu laululoomise protsess. Nüüd on laulud jõudnud plaadile.
Projekti õnnestumisesse andsid oma panuse Anete Toming, Daniel Viinalass, Sander Mölder, Piret Jaaks ja paljud andekad Eesti muusikud. Noorte muusikute mentor ja produtsent oli muusik Tõnu Timm, kelle sõnul oli koosloome väljakutse mitmeski mõttes. “Mõtlesin, et kas ma oskan arranžeerida, erinevaid pille mängida, erinevaid pillimängijaid leida, suhestuda kõigi nende erinevatest kultuuridest pärit Eestisse kolinud armsate inimestega. Et kõlama jääks iga loo puhul just selle autori ja esitaja “mina”, mitte mina ise. Loodetavasti see õnnestus,” ütles Timm.
Lisaks lauludele leiab albumilt ka lühijutud osalejatest. “Näiteks räägib Alaskalt pärit Charlie, et leidis tee Eestisse, et saada mittelineaarse optilise spektroskoopia mõõteinseneriks. Keeruka ametinimega mehe taga peitub aga lihtne ja siiras hing, kes ütles, et tema meelest rändab inimene uude riiki kolides justkui tagasi lapsepõlve: ka kõige lihtsamaid asju tuleb mõnes mõttes otsast peale õppida. Eestis naudib Charlie lisaks tööle ja musitseerimisele väga saunakultuuri,” räägib Teras.
Albumit on võimalik kuulata Spotify ja Youtube keskkondades.
Album “Kuula mu loo kõla” valmis MTÜ Mondo, Euroopa Komisjoni, Kodanikuühiskonna Sihtkapitali, Eesti Kultuuriministeeriumi ja Eesti Välisministeeriumi arengu- ja humanitaarabi vahenditest kaasrahastatud projektist „Jagatud teekonnad“.