Ukraina ettevõtlusprogrammis osalenud naised: sisepõgenikena tuleb olla loov
Eesti Pagulasabi on ühes koostööpartneritega korraldanud Ukrainas sees naistele suunatud ettevõtlusprogramme juba alates 2019. aastast, omaette ka varem. Programm on mõeldud eelkõige neile, kes on sõja tõttu kaotanud sissetuleku ning kellel on soov hakata tegutsema mikro- või väikeettevõtjana.
Ettevõtlusprogramm pole aga pelgalt mentordamine, äride loomine ning sissetulekuallika tekitamine. Üheskoos õppides ja tegutsedes saavad osalejatest tihtipeale sõbrad ja head tuttavad. Nii on erinevates ettevõtetes tegutsevad naised sõja eskaleerudes olnud üksteisele suureks toeks, pakkudes majutust ja abi põgenemisel ning aidanud humanitaarabiga.
Loomakliinik Bakhmutis (Donetski oblastis), mis sai hoo sisse tänu Pagulasabi ettevõtlusprogrammile Ida-Ukrainas.
Alates veebruarist on varasematel aastatel programmis osalenud ja edukalt oma ärid üles ehitanud naised lähenenud olukorrale loovalt ning jätkanud oma tegevust parimal võimalikul moel – näiteks põgenes üks naine teise linna ning jätkas küünetehniku ametit seal, teine hakkas kostüümide asemel õmblema sõjaväelastele aluspesu. Mai keskpaiga seisuga teame, et eelmise aasta 24 toetuse saanud naiste poolt juhitud ettevõttest 14 on nüüdseks põgenenud, seitse on jäänud oma kodudesse ning kolme tiimi saatuse kohta hetkel info kahjuks puudub.
Lühiülevaated valiku eelmiste aastate osalejate kohta eskaleerunud sõja valguses:
2014. aastal Donetski linnast Volnovakhasse kolinud Anastasia lõi projekti abiga küünestuudio. Sõja eskaleerudes ei olnud tal võimalik oma tegevust jätkata, sest tema kodulinnast oli saanud tulejoon. Ta varjus keldris kolm päeva, kuniks temaga samal ajal ettevõtlusprogrammis osalenud naised ta sealt ohutult välja päästsid. Üks neist pakkus talle seejärel ka turvalist pelgupaika. Tänaseks on Anastasia kolinud Poltavasse, kus ta jätkab oma tööd küünetehnikuna.
***
Donetskist 2014. aastal Yaltasse kolinud Olga alustas ettevõttega, mis toodab ökoloogilisi puu- ja juurviljasnäkke. Sõja puhkedes asus ta aktiivselt vabatahtlikuna sisepõgenikke aitama - organiseeris toitu, hügieenitarbeid ja muud vajalikku peamiselt lastega emadele.
***
Trinity naiskond sügisel 2021.
Donetskist Kramatorski kolinud Olena lõi koostöös kahe teise pagulasnaisega ettevõtte Trinity, mis loob teatrikostüüme, eridisaine ning muud. Sõja alguses valis ta uue suuna ning hakkas sõduritele aluspesu õmblema. Tema on hetkeseisuga jäänud elama Kramatorski.
***
Olga muutis 2021. aastal oma hobi ettevõtluseks, valmistades rätsep-rõivaid koduloomadele. Sõja puhkedes Melitopoli linnas otsustasid nad perega sinna edasi jääda. “Meid on maailmast ära lõigatud ning meil pole õrna aimugi, mis mujal toimub. Me käime linna peal ringi, et korrakski internetti leida. Sularaha on pangaautomaatidest pea et võimatu välja võtta. Kõik on kallis, ravimeid ei ole. Humanitaarabi ei jõua meieni – kõiki asju lubatakse linna tuua, kuid need müüakse kohe välja. On võimatu helistada kiirabisse ning ei ole väga selge, mis linnas toimub. Ma pole oma õmblustarvikuid veel kokku pakkinud, sest see annab mulle tegevust ning sissetulekut. Me ei julge linnast lahkuda, sest teedel tulistatakse tsiviilisikuid.”
***
Alia ja tema pere kolisid Donetskist Kramatorski. Toetuse abil alustasid nad väikeettevõtlust, et kasvatatada idusid restoranidele müümiseks. Sõja alguses püsisid nad mõnda aega Kramatorskis, kuid veidi aega tagasi evakueerusid nad miniaga Donetski regioonist. “Minu õde oma lastega pääsesid Mariupolist imekombel eluga, kuid kahjuks ei ole mul Mariupolis elanud ema ja vanaema kohta mingit infot. Ma loodan, et nad on elus.”
***
Loe lähemalt tänavusest naistele suunatud ettevõtlusprogrammist siin: "Eesti Pagulasabi aitab Ukrainas sees alustada naistel oma äridega, et tagada neile jätkusuutlik sissetulek".
Projekti partnerid on Garage48 ning Unity for the Future. Ettevõtlusprogrammi põhiosa on rahastatud Eesti arengukoostöö vahenditest, kuid ka Eesti ettevõtetel on võimalus Ukraina naiskondi oma äride alustamisel toetada. Selline toetus võib võtta erinevaid vorme, näiteks eriauhindade väljapanemine või mentoritena kaasalöömine. Huvi korral tuleks endast märku anda Eesti Pagulasabile aadressil info@pagulasabi.ee.