Eesti Pagulasabi 2021. aasta kokkuvõte
Üks tegus aasta on taaskord otsa saanud ning paras aeg vaadata tagasi. Mida tegime aastal 2021?
Humanitaarabi suunal tegutsesime mitmel rindel. Ukrainas andsime seitsmendat aastat järjest vajaduspõhist abi rinde lähedal elavatele inimestele, näiteks talve üleelamise toetust peredele, ranitsatoetust lastele ning hügieenipakke vanuritele. Kuuendat aastat järjest toetasime ettevõtlikke naisi oma äride alustamisega. Naiste ettevõtlikkust toetasime ka Gruusias. Jordaanias said püsti kaheksa hüdropoonilist kasvuhoonet, kust saab juba esimesi maasikaid, salateid ja muid köögivilju, mille kasvatamise ja väärindamisega pakume tööd haavatavatele kohalikele ja Süüria põgenikele. Liibanonis toetasime Beiruti plahvatuse järgselt enam kui kahesaja kodu renoveerimist ning jätkasime Süüria pagulaste toimetuleku toetamist tekstiili- ja puidutöö valdkondades (Master Peace tooted nüüd müügil ka Siin & Sääl e-poes!). Uue riigina sisenesime Keeniasse, kus toetame Kakuma pagulaslaagris naaberriikidest põgenenud inimeste toimetulekut. Septembris toimetasime koostöös Sõbralt Sõbrale poeketiga humanitaarabi Leedu põgenikelaagritesse ning avasime seal toimuvat.
Suure uudisena sõlmisime aasta lõpus raamlepingu maailma suurima humanitaardoonori ECHO-ga, et tulevikus hakata humanitaarabi andmisel kasutama ka Euroopa Liidu rahastust.
Hüdropooniline kasvuhoone Jordaanias.
Tugiteenuste suunal pakkusime järjepidevalt tugiteenuseid, sh tugiisikuteenust, keelementorlust, mitmesuguseid töötubasid (näiteks digikoolitusi e-riigi tutvustamiseks) ning meeste- ja naistegrupi tegevusi. Samuti pakkusime vaimse tervise alast kogemusnõustamist, lisaks tugiteenuseid 34 leibkonnale. Jätkasime rahvusvahelise kaitse saajatele kohanemisprogrammi mooduli pakkumist ning aasta jooksul viisime läbi kaheksa koolitust kuues erinevas keeles. Andsime materiaalset tuge pagulasperedele, keda koroonapandeemia enim mõjutanud on.
Naistegrupp (ja lapsed) ühisel kinoskäigul ja muljetamisringil Tartus.
Kompetentsikeskuse suunal viisime eduka lõpuni seekordse ”Saame tuttavaks!” üritusesarja ning andsime välja raamatu “Jutte siit ja säält. Rändetaustaga inimeste lood”. Korraldasime kaks koolitusprogrammi lasteaedadele ning jätkasime neile suunatud nõustamisprogrammi, millest võttis osa seitse lasteaeda. Suvel viisime läbi kaks juba traditsiooniks saanud lastelaagrit ning pakkusime laagritegevusi ka noortele. Vaimse tervise suunal tegime ürituste sarja vaimse tervise spetsialistide toetamiseks ning koolitasime kultuuritundlikkuse teemal sotsiaaltöötajaid ning perearste. Samuti valmis infoleht perearstidele rändetaustaga inimeste vaimse tervise probleemide paremaks märkamiseks ning jätkasime pagulastaustaga inimeste emakeelset online-nõustamist.
Aasta jooksul oleme teinud palju, et pagulastaustaga inimesi endid võimestada ja nende kogemusi esile tuua. “Lõimumiskiirendi” käis sel aastal mööda Eesti omavalitsusi ning sügisel viisime koolides läbi arutelusarja “Mina – eestlane!”. Samuti saime valmis video, kus eestlased ja rändetaustaga inimesed jagavad oma sügavamaid mõtteid ja unistusi. Sügisel aga alustasime muusikaprojekti, mille käigus valmib tuleva aasta alguses rändetaustaga noorte endi eestvedamisel muusikaalbum. Samuti lükkasime käima rahvusvahelise videoprojekti, kus jälgime kuue pagulastaustaga noore eluolu läbi vlogide, tuleval aastal valmib sellest ka dokumentaalfilm.
Suvine lastelaager, mis tõi kokku erinevatest rahvustest lapsed ja noored.
Lõppevasse aastasse jäävad ka mitmed suured rahvusvahelised kriisid ning nägime palju vaeva, et neisse inimlikku ja inimõiguste vaadet sisse tuua. Muuhulgas tõmbasime tähelepanu inimesi dehumaniseerivale retoorikale ja inimõiguste rikkumistele Valgevene piiriolukorra kontekstis ning andsime kõik endast oleneva, et Eesti Talibani pealetungi eest põgenevaid afgaane efektiivselt abistaks.
Afganistani teemalist ning Valgevene hübriidsõjaga seonduvat Eesti Pagulasabi raadiosaadet Eksiilium saab kuulata siit.
Siin & Sääl tegevusi mõjutas tugevasti Covid-19 pandeemia. Aasta jooksul toimus siiski mitmeid üritusi ja pakkusime toitlustust, samuti laiendasime oma e-poe toodete valikut (vaata näiteks meie Süüria rõivakollektsiooni ning Gruusia hõbeehteid!) ning viisime läbi järjekorras kolmanda jõulubasaari.
Siin & Sääl hakkas detsembri algusest pakkuma püsimenüüd toitudega, mis pärit maailma eri otstest.
Selline aasta sai meil. Nüüd aga suund edasi ja uue hooga 2022. aastale vastu!