Ülevaade Eesti Pagulasabi monitoorimisvisiitidest Ukrainas, jaanuar 2023
Eesti Pagulasabi (ERC) on Ukrainas sees suurim rahvusvaheline humanitaarabi organisatsioon (peale ÜRO institutsioonide), mis pakub abivajajatele rahapõhist abi. Lisaks pakub ERC ainsa organisatsioonina rahapõhist tuge ka ajutiselt okupeeritud aladel, kus vajadused on suurimad, aga kuhu muu abi ei jõua. Hetkeseisuga oleme jõudnud umbes 200 000 inimeseni peamiselt Ida-Ukrainas, olles vajaduspõhiselt laiali jaganud enam kui 31 miljonit eurot. Toetus on 2220 UAH (= umbes 61 EUR) ühe leibkonnaliikme kohta ühes kuus. Kokku saab abi kolme kuu vältel. Ukraina rahapõhise toetuse taotlemiseks on avatud eraldi kõnekeskus ja taotlusplatvorm.
Jaanuaris 2023 viisime ellu kolm monitoorimisvisiiti erinevatesse Ukraina piirkondadesse, kus abi anname. Visiitide raames kohtusime abisaajatega, kogusime neilt tagasisidet ja tegime kindlaks jätkuvad abivajadused. Jaanuaris külastasime abisaajate elukohti Harkivi, Mõkolajivi, Odessa, Tšernihivi ja Kiievi regioonides. Lisaks visiitmonitoorimisele kogume inimeste tagasisidet ka telefoni ja interneti teel.
Tšernihivis vaatlemas maja, mis eelmisel aastal venelaste raketist täistabamuse sai. Ellujäänud said peavarju naabrite juures, rahapõhist abi kasutati peamiselt arstiabiks.
Lõuna-Ukrainas Mõkolajivis ja Odessas käisime ühes meie rahastajatega Euroopa Liidust (ECHO delegatsioon) ja Prantsusmaa partnerorganisatsiooni ACTED delegatsiooniga ning kohtusime rahapõhise abi saajatega. Ühe Mõkolajivis küsitletud abisaaja kortermaja oli osaliselt purustanud Venemaa rakett. Ukrainlanna korter sai küll vaid osaliselt kahjustada, kuid ülejäänud maja on piisavalt katki, et seda tulevikus renoveerida ja üles ehitada ei oleks mõtet, mistõttu kasutati rahapõhist tuge evakueerumiseks ja baasvajaduste katmiseks.
Venelaste raketist purustatud kortermaja. Foto: ACTED
Üks ERC poolt toetatud naine oli kolinud aga oma nelja lapsega (vanuses 1-10 aastat) Hersoni maapiirkonnast Odessasse. Rahapõhise abi eest soetas ta tahvelarvuteid, et lapsed saaksid oma kooliteed kaugelt jätkata, et vältida haridusteesse tekkivaid suuremaid lünki. Naine töötas varasemalt hooajatöölisena põllumajandussektoris, kuid sealsed põllumaad on nüüdseks mineeritud ning talvel tööd raske leida. Kõik sisepõgenikud, kellega delegatsioonid kohtusid ja kes olid evakueerunud Hersonist, rääkisid järskudest hinnatõusudest ja inflatsioonist ning suurtest kuludest sularaha väljavõtmisel. Nende sõnul oli ajal, mil Herson veel täielkult okupeeritud oli, poodides suurenenud kaupade osakaal, mida tarniti Venemaalt, Valgevenest ja Krimmist.
Kuula lugusid elust, mis valitses okupeeritud aladel lähemalt Eesti Pagulasabi podcastist Eksiilium.
Kohtumas Lõuna-Ukraina abisaajatega. Foto: ACTED
Monitoorimisvisiidil Hersoni tuli välja, et rahapõhise abi saajad saavad tänu sellele rahuldada enamiku oma baasvajadustest. Toetus pole aga piisavalt suur, et parandada raketitabamusi saanud kodude katuseid või küttekehi. Abisaajad on rahul rahapõhise toetuse süsteemiga, mille kaudu kantakse abi neile otse pangakontole, tuues välja, et see on kiire ja turvaline viis abi saamiseks. Peamiselt kasutatakse raha toiduainete ning ravimite ostmiseks.
Tšernihivis kohtus Pagulasabi meeskond perekondadega, kelle liikmed kasutasid saadud abi operatsioonide eest maksmiseks, kui venelaste rakett nende kodu tabas ning leibkonna liikmeid vigastas. Raha kulus ka siin toiduainete ja ravimite tarbeks.
Kiievis tugevdasime sidemeid teiste humanitaarorganisatsioonide ja doonoritega.
Lisaks rahapõhisele abile, mida inimesed saavad kasutada vastavalt enda kõige suurematele vajadustele, pakume ka sihitud tuge talve üleelamiseks ja tahkete kütuste ostmiseks Ukrainas sees ning Ukraina põgenikele Gruusias. Hinnanguliselt jõuame abiga 4400 haavatava leibkonnani Ukrainas ja 250 leibkonnani Gruusias. Sihtpiirkondadeks on Ukrainas eeskätt Harkivi, Luhanski, Donetski, Zaporižžja, Hersoni, Mõkolajivi, Odessa, Sumõ ja Tšernihivi oblastid, ainult Ukraina valitsuse kontrolli all olevad alad ja Gruusias eeskätt Tbilisi ja selle lähiümbrus. Toetuse suurus on 14 000 UAH (= umbes 350€ leibkonna kohta Ukrainas ja 370€ Gruusias).
Lisaks taasalustame toidujagamise programmiga piirkondades, kus rahapõhist abi anda ei ole võimalik (nt deokupeeritud/vabastatud alad, sagedaste rünnakute all olevad piirkonnad). Ühe toidukorvi väärtus on umbes 57 eurot.
Pagulasabi meeskond teel Tšernihivisse kohtuma sealsete rahapõhise abi saajatega. Teekond osutus planeeritust 3 tundi pikemaks, kuna purustatud oli üle jõe viiv sild.