Eesti Pagulasabi 23. märtsi seis ja kiireim abivajadus Ukraina suunal
Evakuatsioonid Ukraina piirilt
PPA andmetel on Eesti vahemikus 27. veebruarist 22. märtsini vastu võtnud 22 185 Ukraina kodanikku ja nende pereliiget. MTÜ Eesti Pagulasabi on samal ajavahemikul koordineerinud 6975 põgeniku saabumise Eestisse.
Taaskord tuli infot inimkaubanduse võimalikkuse kohta Poolas, mistõttu on kohapealsed korrakaitsjad tõhustanud kontrolli põgenike transpordi korraldamisel.
Niisiis rõhutame jätkuvalt, et tegemist on turvalisima viisiga evakueerumiseks, vähendamaks inimkaubanduse riske ja tagamaks Eestiga seotud põgenike koordineeritud saabumine vastuvõtukeskustesse.
Eesti Pagulasabi ainus ametlik partner Eestist, kellel on luba inimeste evakueerimiseks Poolast, teeme seda koostöös PPAga ja EXPOga Poolas.
Humanitaarabi Ukrainas sees
Ukraina sees viime ellu rahapõhist sekkumist (multi-purpose cash assistance) ning toetame Ida-Ukraina haiglaid.
22. märtsi seisuga oleme toetanud 2556 leibkonda, toetus on 2220 UAH (= umbes 70 EUR) leibkonnaliikme kohta. Iga leibkonna vajadus on individuaalselt hinnatud, peamiselt on kasusaajad pered, kes on kaotanud oma kodu või pereliikme või kelle pereliige on saanud sõjategevuses haavata või kes elavad nn isoleeritud linnades. Meie humanitaarsekkumise peamised piirkonnad on Donetski, Luhanski, Zaporižžja, Sumõ, Kharkivi, Kiievi, Zhytomyri, Mykolaivi ja Chernigivi oblastid. ÜRO kinnitusel on rahapõhised sekkumised jätkuvalt kõige sobivam viis, kuidas inimesi aidata, välja arvatud mõnes piirkonnas, kus turud enam ei toimi.
Samuti toimetame meditsiinivahendeid haiglatele, seni on tuge saanud mitmed Zaporižžja, Donetski ja Dnipropetrovski oblastite haiglad. Erakorraliselt oleme saatnud humanitaarabi koostöös Ukraina transpordifirmaga ka Mykolaivi, mis on üks kõige kriitilisemaid piirkondi.
Koordineerime kõiki oma tegevusi teiste humanitaarorganisatsioonidega läbi ÜRO OCHA klastrisüsteemi. Mitmed organisatsioonid plaanivad laiapõhjaliste rahapõhiste sekkumistega alustada alanud nädala jooksul; Eesti Pagulasabi oli üks esimesi, kes sellega kohe sõja alguses (juba 2. märtsil) alustas.
Sõjapõgenike toetamine Eestis
Eesti Pagulasabi nõustamiskeskus Tallinnas (Liivalaia 28) jätkab nii põgenike kui nende lähedaste nõustamist igal tööpäeval. Avatud on infotelefon Ukraina põgenikele ja neid aitavatele inimestele: +372 5881 1311 (E-P kell 10-17); samuti e-mail: dopomoha@pagulasabi.ee.
Pagulasabi andmebaasi on kogunenud üle 3000 elukoha pakkumise eraisikutelt ja ettevõtetelt ning sadu teisi koostööpakkumisi. Näiteks on neist pakkumistest peavarju Eestis leidnud juba 197 Ukrainast saabunud perekonda ehk ca 800 inimest. Vahendame elukoha pakkumisi Pagulasabi kaudu ise ja ka proaktiivselt otse kohalikesse omavalitsustesse, kes võtavad pakkujatega vajaduspõhiselt samuti otse ühendust. Neljas piirkonnas hakkavad tööle vabatahtlike koordineerijad, kes hakkavad riiklikes majutusasutustes ühes abilistega vahendama majutuspakkumisi. 21. märtsil alustas täismahus tööd Pärnu piirkonna majutuste vahendamise meeskond.
Pagulasabi tegevusest majutuse suunal saab lugeda siin.
Annetused ja abipakkumised
Kõige suurem tugi on hetkel rahalistest annetustest. Kõik meie kriisitegevused jooksevad jätkuvalt annetuste toel. Annetustest kaetakse evakuatsioonikulud, humanitaarabi Ukrainas ja toetatakse Eestisse jõudvaid ukrainlasi. Annetusi saab teha järgmistel viisidel:
- Pangaülekandega: sobivas suuruses ülekande saab teha MTÜ Eesti Pagulasabi annetuskontole SEB pangas: EE791010220258852223
- Pangalinkide kaudu: SEB, Swedbank, LHV ja Paypal pangalingid on leitavad annetuslehelt ja Ukraina heaks kampaanialehelt
- Annetustelefonide kaudu: Tele2, Telia ja Elisa kliendid saavad annetada annetustelefonide kaudu: 9003801 (5 EUR), 9003802 (10 EUR), 9003803 (50 EUR)
Rahalisi annetusi on Pagulasabile kogunenud üle 4,25 miljoni euro, millest 1,5 miljonit eurot on juba saadetud Ukrainasse sisepõgenike ja rindelähedaste linnade elanike aitamiseks.
Inimeste ja ettevõtete abipakkumisi sõjapõgenike majutusvõimaluste ja teiste teenuste kohta koondame läbi kodulehel asuva "Paku abi" vormi.
***
MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing. Eesti Pagulasabi eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Ukrainas humanitaarabi pakkunud alates 2014. aastast. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon.