Pagulasabi 2018. aasta tegevuse kokkuvõte
2018. aasta hakkab lõpule jõudma ning aeg on teha kokkuvõtteid!
Tugiteenuste valdkonnas oli meil väga tegus aasta. Me pakkusime tugiisikuteenust ja teisi toetavaid teenuseid suuremale osale Eesti pagulaskonnast, kes selliseid teenuseid on vajanud. Alates lõppeva aasta juulist sai meist ainus pagulastele tugiisikuteenuse pakkuja Eestis ning sellega koos laiendasime ka oma tegevuste ulatust. Lisaks juba varem tegutsenud keelepartneritele, naistegrupile ja kunstiteraapiale alustasime sel aastal ka meestegrupi ning erinevate kohanemist toetavate koolituste ja töötubadega. Pagulaslastele korraldasime esmakordselt ka suvelaagri ja fotokoolituse. Ühe suure uuendusena piloteerisime kogemusnõustajate programmi, mis täies mahus stardib algaval aastal. Aasta teises pooles lükkasime käima ka sotsiaalse ettevõtte loomise protsessi, mis hakkab tuleval aastal pakkuma töövõimalust hulgale Eestis elavatele pagulastele.
Suuri samme tegime ka humanitaarabi vallas. Ukrainas aitasime sisepõgenikel ja rindelähedastes asulates elavatel inimestel alustada väikeettevõtlusega, andes neile selleks vajalikke ettevõtlusoskusi kui ka stardiraha. Kuigi meie kasusaajate arv on juba üle 300 inimese, siis viimase 100 hulgas viisime sel aastal läbi ka laiapõhjalise mõjuhindamise, millest selgus, et sekkumise tagajärjel on kasusaajate sissetulekud kasvanud keskmiselt 105 protsenti. Lisaks tegime rindeäärsete asulate elu paremaks ka muude tegevustega, näiteks rajasime Krasnohorivkasse uue laste mänguväljaku ja jagasime õppeaasta alguse puhul sadadele lastele vajalikku koolivarustust. Uue suunana alustasime lõppeval aastal tegevust Jordaanias ja Liibanonis. Neist esimeses tegime ettevalmistusi oma kohapealse esinduse avamiseks ja alustasime Ukrainale sarnast ettevõtlusprogrammi. Liibanonis aga asutasime koos oma kohapealse partneriga sotsiaalse ettevõtte Master Peace, mis juba toodab rõivaid ja puitmööblit ning teenib juba ka omatulu. Sel aastal alustasime ka Euroopa Liidu abivabatahtlike projektiga, mille raames lähetame esimesed vabatahtlikud kriisipiirkondadesse juba tuleval kevadel.
Ka kompetentsikeskuse suunal olime tegusad. Tegime tihedat koostööd koolide ja lasteaedadega, et toetada teisest kultuuriruumist laste edukat õpet. Selleks andsime muuhulgas välja lasteaedadele suunatud käsiraamatu koos õppevideodega, samuti korraldasime konverentsi ja arvukalt koolitusi. “Saame tuttavaks!” projekti raames käisime paljudes Eesti linnades üritustesarjaga, et tuua kohalikke elanikke ja uusi saabujaid üksteisele lähemale. Rahvusvahelisel pagulaspäeval saatsime taaskord Eesti restoranide köökidesse pagulastest külaliskokkasid ning maitsed tulid välja hunnitud! Samuti võtsime aktiivselt sõna meedias, tõstatasime huvikaitse seisukohast olulisi teemasid konverentsidel ja kohtumistel ametkondadega ning tõstsime inimeste teadlikkust sundrändest ja integratsioonist (sh rände- ja pagulasraamistikest) läbi meedia ja sotsiaalmeedia.
Oli tihe ja töörohke aasta. Aitäh teile kõigile, kes te selle aasta meiega olete olnud ja kes te olete meid toetanud! Soovime teile ikka rahumeelsemat uut aastat!