Abivajajale õng, mitte kala. Jordaania kogemus
Hille Hanso, Eesti Pagulasabi Lähis-Ida programmide koordinaator
Enne seda, kui haiguspuhang järjest riike lukku hakkas keerama, käisid Hille Hanso ja Eero Janson Jordaanias kaemas, kuidas edenevad sealsed humanitaarabi projektid.
Uurisime, kuidas sünnivad meie kolleegide Omar Alakhrasi ja Balqees Alaraaj' eestvedamisel väikeärid, mille eesmärk on tagada põgenikele ja nende peredele püsiv sissetulek. Toetuse eesmärk on aidata Süüria põgenikel iseseisvalt toime tulla ja vähendada ka ühiskondlikke pingeid, sest välisabist võidavad ka jordaanlased.
Eesti Pagulasabi sihtrühma kuulusid madala sissetulekuga pered, esmajoones naisettevõtjad. Taotlustes hinnati äriplaani ning idee jätkusuutlikkust ja uudsust. Kõige rohkem küsiti toetust toitlustus- ja iluteenuste projektidele, ent oli ka uuenduslikke ideid. Näiteks kunstiprojekt, millega tahetakse toota epoksiidist ehteid ja 3D esemeid, ning väikeäri, mis ostaks kokku vanu ja katkisi kliimaseadmeid, et võtta need varuosadeks ning panna neist kokku töötavad seadmeid.
Programmis osalenute kogemused
Malaki (32) pere toodab erinevaid piimatooteid, näiteks jogurtit, aga ka madala laktoosisisaldusega võid ghee'd. Nad ostavad töötlemiseks talupiima ning valmistavad hooajaliselt leiba, oliiviõli ja -salateid, moosi jne. Tänu koolitusele said nad toetust, et osta sügavkülmiku, säilitustünnid, gaasipliidi jpm. Neil õnnestus laiendada oma äri ning asuda tootma uusi tooteid, näiteks erinevaid hapendatud aedvilju ja õlis hoidiseid. Oma tooteid müüvad nad turul, ent ostjaid võtavad nad vastu ka oma kodus. Tänu uuendustele on nende sissetulek kahekordistunud. Nad investeerivad laste haridusse ja maksavad tagasi laenu, sest pere kahel naisel on nüüd täiskohaga töö.
Malaki perel õnnestus suurendada oma sissetulekut kaks korda
Homsi inimesed on oma ärivaistu poolest tuntud kogu regioonis. Nour (32) ja tema mees elavad nüüd Mafraqis, Jordaania suuurima pagulaslaagri Zaatari läheduses. Nad olid ettevõtlikud juba Homsis. Neil oli restoran ja lisaks disainis Nour laheriikide pesuettevõtetele tooteid. Pagulasabi kursusele kandideeris Nour ideega avada koduköök, kus toota turustamiseks traditsioonilise araabia köögi pooltooteid. Peres on neli väikest last ja Nour eelistab töötada kodust. Pärast koolitust ja äriplaani koostamist sai ta 1300 euro väärtuses seadmeid: sügavkülmik, ahi, hakklihamasin, köögikombain jpm.
Nüüd saab Nour kodus rohkem toitu valmistada ja seda sügavkülmikus säilitada, et varuda müügiks suurem kogus. Tänu investeeringule on Nour toidumüüki oluliselt laiendanud ning oskab oma tegevusi paremini turundada ja planeerida. Tema põhikliendid on koolid, samuti sõlmis ta just lepingu ühe ülikooli sööklaga. Tänu äritegevusele saavad ta lapsed käia nüüd süüria erakoolis, sest tema poeg kartis käia Jordaania koolis, kus süüria lapsi sageli kiusatakse.
Randal õnnestus suurendanud enda sissetulekut ja pakkuda tööd teistelegi
Randa (33) äriidee oli täiustada oma äri- iluteenuste salongi, mille ta avas juba 2018. aastal, kuid mis tegeles vaid lihtsate lõikustega. Pärast koolitust taotles ta toetust, et osta äri laiendamiseks vajalikke seadmeid ja materjale: toolid, juuksurikäärid, aurutajad, parafiin jpm. Lisaks salongi uuendamisele läbis Randa erinevate hoolduste kursuseid, mistõttu pakub ta nüüd salongis rohkem teenuseid. Ta toodab nüüd kolleegidega käsitööseepe, mida salongis müüa. Randa igakuine sissetulek on kasvanud umbes 20 protsenti, ta pakub tööd veel kahele naisele, kes plaanivad avada ühel hetkel oma äri, tema lapsed saavad käia erakoolis ja ta tegi ära autojuhiload.
Fotode autor: Hille Hanso
Eesti Pagulasabi humanitaarprojekti Jordaanias ja Liibanonis toetab Välisministeerium. Aitäh!