Eesti Pagulasabi 6. märtsi seis ja oluline info
- Oleme ÜRO ametliku statistika järgi mõjusaim organisatsioon rahapõhiste sekkumistega Ukrainas
- Panime kokku KKK, kust leiab infot alates teekonna alustamisest Ukrainas kuni toidu, eluaseme, toetuste jms infoga sõjapõgenikele Eestis
- Loodud on uus kinnisvaraportaal, kuhu koondatakse elupindasid, mida inimesed pakuvad just nimelt Ukraina sõjapõgenikele. Loe lähemalt majutuse vahendamise ja uue portaali kohta. Kavandame erinevaid grupinõustamisi ukrainlastele üle Eesti, vaimse tervise toetamiseks erinevaid grupiteraapiaid (näiteks NET teraapia, psühhodraama) ning käivad ettevalmistused koolitoetuse maksmiseks igale kooli minevale ajutise kaitse saanud Ukraina lapsele. Lähemalt allpool rubriigis “Sõjapõgenike toetamine Eestis”.
Humanitaarabi Ukrainas sees
Ukraina sees viime ellu rahapõhist sekkumist (multi-purpose cash assistance), toetame Ida-Ukraina haiglaid meditsiinitarvikute, toidu, generaatorite ja muu vajalikuga ning jagame tekke ja muud esmavajalikku pommivarjendites olevatele inimestele.
5. aprilli seisuga oleme toetanud 5653 leibkonda (ca 17 000 inimest). Toetus on 2220 UAH (= umbes 70 EUR) ühe leibkonnaliikme kohta. Iga leibkonna vajadus on individuaalselt hinnatud, peamiselt on kasusaajad pered, kes on kaotanud oma kodu või pereliikme või kelle pereliige on saanud sõjategevuses haavata või kes elavad nn isoleeritud linnades. Meie humanitaarsekkumise peamised piirkonnad on Donetski, Luhanski, Zaporižžja, Sumõ, Harkivi, Kiievi, Žõtomõri, Mõkolajivi ja Tšernihivi oblastid. Meie meeskond Ukrainas kohapeal on 16-liikmeline, kes igapäevaselt abivajajate hindamise, neile rahapõhise abi edastamisega ja olukorra monitoorimisega tegelevad.
ÜRO kinnitusel on rahapõhised sekkumised jätkuvalt kõige sobivam viis, kuidas inimesi aidata, välja arvatud mõnes piirkonnas, kus turud enam ei toimi. Sellest, miks on hetkel kõige mõistlikum toetada just rahaliselt, saab lugeda täpsemalt siit: Eero Janson: inimesed Ukrainas vajavad raha, mitte asju.
Samuti toimetame meditsiinivahendeid, toiduaineid ja muud vajalikku (nt generaatoreid) haiglatele, seni on tuge saanud mitmed Donetski, Dnipropetrovski, Mõkolajivi, Zaporižžja ja Tšernihivi oblastite haiglad. Erakorraliselt oleme saatnud humanitaarabi koostöös Ukraina transpordifirmaga ka Mõkolajivi, mis on üks kõige kriitilisemaid piirkondi. Samuti oleme toimetanud 900 tekki ja muud esmavajalikku pommivarjenditesse Zaporižžja ja Harkivi linnades.
Koordineerime kõiki oma tegevusi teiste humanitaarorganisatsioonidega läbi ÜRO OCHA klastrisüsteemi. Eesti Pagulasabi oli üks esimesi, kes rahapõhise sekkumisega kohe sõja alguses (juba 2. märtsil) alustas, ning oleme praeguse seisuga rahapõhiste sekkumistega jõudnud Ukrainas kõige rohkemate inimesteni.
Sõjapõgenike toetamine Eestis
Eesti Pagulasabi nõustamiskeskus Tallinnas (Liivalaia 28) jätkab nii põgenike kui nende lähedaste nõustamist igal tööpäeval. Avatud on infotelefon Ukraina põgenikele ja neid aitavatele inimestele: +372 5881 1311 (E-P kell 10-17); samuti e-mail: dopomoha@pagulasabi.ee.
Pagulasabi andmebaasi on kogunenud üle 3000 elukoha pakkumise eraisikutelt ja ettevõtetelt ning sadu teisi koostööpakkumisi. Neist ligi 900 on privaatsete elukohtade pakkumised (eraldi korter või maja), ülejäänud pakkumised on jagatud eluruumidele (omanikuga jagatud korter või tuba). Kõigist pakkumistest oleme juba 682 vahendatud Ukrainast saabunud leibkondadele.
Oleme vahendanud elukoha pakkumisi Pagulasabi kaudu ise ka proaktiivselt otse kohalikesse omavalitsustesse, kes võtavad pakkujatega vajaduspõhiselt otse ühendust. Tallinnas, Pärnus ja Tartus töötavad juba ka Pagulasabi vabatahtlike meeskonnad, kes vahendavad majutuspakkumisi riiklikes majutusasutustes, et põgenikud saaksid endale püsivamad elukohad kiiremini.
Eilsest sai valmis ka Sotsiaalkindlustusameti ja Kinnisvara24 koostöös spetsiaalne kinnisvaraportaal Ukraina sõjapõgenikele. Palusime kõikidel seni kasutuseta jäänud majutuse pakkujatel sisestada oma kuulutused sellesse portaali. 14. aprillist hakkavad ka meie vabatahtlikud nõustajad ja majutuste vahendajad töötama just selle portaaliga ning proovime teha nii, et kogu info majutusvõimalustest oleks koondunud ühte kohta. Nii väldime dubleerimist ja info on kõigile osapooltele kergemini hallatav ja selge. Uuest portaalist saavad ukrainlased ka ise otsida endale sobivat elukohta ning kohalikud omavalitsused ja meie nõustajad vahendada pakkumisi. See kiirendab majutuste vahendamistööd. Pagulasabi tegevusest majutuse suunal saab lugeda siin.
Lisaks sellele kavandame erinevaid grupinõustamisi ukrainlastele üle Eesti, et pakkuda Ukraina sõjapõgenikele võimalust saada kvaliteetset infot, jagada ja analüüsida oma senist kogemust ning saada vastused nendele küsimustele, mis seni segaseks on jäänud. Kavandame nõustamisi neljal erineval teemal: kohanemine, töövaldkond, digioskused ning lapse kohanemise toetamine. Grupinõustamiste läbiviimiseks kaasame erinevaid partnereid.
Vaimse tervise toetamiseks kavandame erinevaid grupiteraapiaid (näiteks NET teraapia, psühhodraama) ning käivad ettevalmistused koolitoetuse maksmiseks igale kooli minevale ajutise kaitse saanud Ukraina lapsele.
Annetused ja annetuste kasutamine
Kõige suurem tugi on hetkel rahalistest annetustest. Kõik meie kriisitegevused jooksevad jätkuvalt annetuste toel. Annetuste abil anname humanitaarabi Ukraina kohapeal ja toetame Eestisse jõudvaid ukrainlasi. Annetusi saab teha järgmistel viisidel:
- Pangaülekandega: sobivas suuruses ülekande saab teha MTÜ Eesti Pagulasabi annetuskontole SEB pangas: EE791010220258852223
- Pangalinkide kaudu: SEB, Swedbank, LHV ja Paypal pangalingid on leitavad annetuslehelt ja Ukraina heaks kampaanialehelt
- Annetustelefonide kaudu: Tele2, Telia ja Elisa kliendid saavad annetada annetustelefonide kaudu: 9003801 (5 EUR), 9003802 (10 EUR), 9003803 (50 EUR)
Rahalisi annetusi on Pagulasabile kogunenud ligi 4,7 miljoni euro, sh sihtannetused, mis tehti evakuatsioonide korraldamiseks ja annetused Eesti sisesteks tegevusteks. Sellest 1,12 miljonit eurot on juba kulunud Ukraina sees humanitaarabi andmiseks ning 540 000 eurot kulus evakuatsioonide korraldamiseks. Loe siit statistikat ning ülevaadet, kuidas üle kuu vältel evakuatsioone korraldasime. Hetkel suudame humanitaarabi suunal toetada keskmiselt 250-300 leibkonda päevas (päevakulu ca 50 000 eurot), tegeleme kohapealse võimekuse ja kiiruse tõstmisega.
Oma Ukraina pangakontole teeme ülekandeid osamaksete kaupa (u 200-300 000 euro kaupa), et minimeerida finantsriske (Ukraina pangandussüsteem on hetkel habras ja sõja eskaleerudes võib raha panka “kinni” jääda, samuti peame pidevalt silmas pidama grivna kõikumist ja et me suure hulga raha ettevahetamisega väärtuses ei kaotaks). Pidevalt hoiame oma Ukraina pangakontol vähemalt ühe nädala kulutuste jagu ettemaksu ja kriisireservi (nt kui olukord muutub selliselt, et meie kohapealsed kaastöötajad peavad Zaporižžjast evakueeruma).
Oleme Ukrainas humanitaarabi pakkunud juba 7,5 aastat. Oma sekkumisi koordineerime ÜRO klastrisüsteemis. Oleme oma süsteeme ja meeskonda kiires tempos skaleerinud, et suurenenud vajadustega toime tulla ja neile vastata.
Eesti Pagulasabi administratiivkulud on ca 3000 eurot kuus (kontorite rent, kommunaalkulud, telefonid, internet jms). Need kulud on kaetud erinevatest projektidest, neid me annetusrahadest ei kata. Lisaks teevad meie töötajad ja vabatahtlikud sõja eskaleerumisest saadik ületunde, et tagada abivajajatele parim ja kiireim võimalik abi, sh annetusrahade kiire suunamine ja kasutamine sõjapõgenike heaks.
Kõik meie finantsaruanded on iga-aastaselt auditeeritud, eelnevate aastate aruanded on avalikult leitavad siin: https://www.pagulasabi.ee/dokumendid. Kui on soov detailsema info järele, siis palume saata päring info@pagulasabi.ee.
***
MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing. Eesti Pagulasabi eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Ukrainas humanitaarabi pakkunud alates 2014. aastast. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon.
Pildil: sõjas purustatud elamu ning sõiduk Kiievis; Orin Louis Jones