Haridus
Eesti keele kursusedTasuta keeleõppe ja kohanemisprogrammid: Eesti keele õpet on võimalik saada läbi Töötukassa, kui inimene on saanud ajutise kaitse ja registreerib ennast töötuna Töötukassas. Lingvist keeleõppe veebiplatvorm pakub pagulastele aastaks ajaks tasuta täismahus ligipääsu (eesti keele või muude keelte õppimiseks). Registreeruda saab siin. Soovi korral saab keelt õppida ka iseseisvalt, lisateave Integratsiooni Sihtasutuse kodulehel siin. Samuti on võimalik eesti keele e-kursusi tasuta läbida Keelekliki kaudu siin. Ajutise kaitse saajad peavad läbima A1-taseme eesti keele kursuse mahuga vähemalt 100 akadeemilist tundi. Lisainfot leiab siit. Rahvusvahelise kaitse saajatele pakutakse eesti keele kursusi A1, A2, B1 tasemel Tartu Rahvaülikooli kaudu. Rohkem infot siit. Registreerida saate kirjutades e-mailile terje@rahvaylikool.ee. |
|
AlusharidusLasteaiakoha taotlemine algab kirjaliku avalduse esitamisega kohalikule omavalitsusele. Avalduse lasteaiakoha taotlemiseks saab edastada digitaalselt allkirjastatult kohaliku omavalitsuse meiliaadressile. Kui digiallkirja võimalust ei ole, siis võib viia paberil allkirjastatud avalduse otse kohalikule omavalitsusele. Lasteaiakoha taotlemiseks peab olema ajutine kaitse ja isikukood. Kui lapsel dokumente ei ole, siis võetakse laps vastu lapsevanema või saatjata alaealise puhul last saatva isiku ütluste alusel ja dokumendid vormistatakse esimesel võimalusel. PõhiharidusLapsevanem peab tegema kirjaliku avalduse kohalikule omavalitsusele. Kohalik omavalitsus leiab lapsele koolikoha esimesel võimalusel. Lapsevanemaga võetakse ühendust ja koostöös leitakse lapsele sobivaim õppimisvõimalus ning koostatakse õppeplaan. 1. septembril 2022 alustab Tallinnas, Endla tn 13 tööd Ukraina pagulaneele mõeldud Vabaduse Kool. Vastuvõtt algab 1. juunist 2022. Rohkem infot vastuvõtu kohta.
|
KeskharidusPõhihariduse omandamise järgselt on võimalik valida õpe kas gümnaasiumis, kutsekeskharidusõppesse. Keskhariduse omandamine Eestis pole kohustuslik. Gümnaasiumiõpe on eeskätt sihitatud ettevalmistusena kõrgkooli siirdumiseks, kutsekeskhariduse lõpetanu on valmis rakenduma tööturul. Kutsekoolide ja gümnaasiumide võrguga on kaetud kõik Eesti piirkonnad. Paindlik õppekorraldus on tagatud ka täiskasvanute gümnaasiumide toel, kus on võimalik õppida mittestatsionaarses õppevormis. Sobiva erialaõppega jätkamiseks soovitame esimese sammuna võtta ühendust Töötukassa karjäärinõustajaga (infotelefon 15501/ +372 696 6513; Skype: tootukassa; e-post info@tootukassa.ee), et saada ülevaade, millistes kutsekoolides Ukrainas alustatud õpinguid on võimalik jätkata.
Töötukassa karjäärinõustajaInfotelefon 15 501 Skype: tootukassa |
KõrgharidusKui keskharidus on omandatud välisriigis, annab hinnangu kõrgharidusele juurdepääsu kohta (ka välisriigis tulnutele, kellel ei ole võimalik esitada haridust tõendavaid dokumente täielikult või osaliselt) Eesti ENIC/NARIC Keskus. Võõrkeeles õppimine on reeglina tasuline. Vene keeles õppimise võimaluste kohta tuleb küsida infot kõrgkoolist. Eesti Kunstiakadeemias tasuta õppevõimalused pagulastele: Artun KOOD/Jõhvi IT-kool kood.tech/: iseõppel põhinev tehnoloogiakool Ida-Virumaal kutsub pagulasi kooliga liituma, pakub elukohta ja stipendiumi kogu kooliperioodiks. Rohkem infot. |
|
RAAMATUKOGUD
Tallinna Keskraamatukogus (Estonia pst 8) on Ukraina pagulastel võimalus vormistada tasuta lugejakaart, samuti on võimalus kasutada arvutit, printida, skaneerida ja teha dokumentidest koopiaid ning laenutada peale raamatute ka nt lauamänge, pille ja sporditarvikuid. Raamatukogu keskkonnast Overdrive leiab ka ukrainakeelseid e-raamatuid.
Üle Eesti enamus raamatukogusid pakuvad pagulastele võimalust vormistada tasuta lugejakaart, kasutada arvutit, printida, skaneerida, kasutada internetti ja palju muud. Võimalustega saab täpsemalt tutvuda minnes raamatukokku kohapeale või tutvudes raamatukogude veebilehega.