Ukraina
Tegevused 2022-2023. aastal
Alates 24. veebruarist 2022, mil Venemaa alustas Ukraina vastu täiemahulist sõda, on umbes kolmandik ukrainlastest olnud sunnitud oma kodudest lahkuma. Maailma mõistes tähendab see hetkel suurimat inimeste ümberpaiknemist. Umbes 7 miljonit inimest on Ukraina siseselt ümber asunud ja hinnanguliselt 13 miljonit inimest on sõjategevuse tõttu Ida-Ukrainas jäänud ajutiselt okupeeritud aladele, ning ei taha või ei saa kõrgendatud turvariskide, sildade ja teede hävimise ning ressursside või teabe puudumise tõttu lahkuda.
Märtsis 2022 alustasime Ukrainas rahapõhise toetuse (multi-purpose cash assistance - MPC) jagamist, olles rahvusvaheliselt esimene ning edaspidi üks suurimaid MPC andjaid, jõudes abiga ka ajutiselt okupeeritud aladele. Rahapõhine abi on kiire, kuluefektiivne ja inimväärikust säilitav meede, mis lubab piirkondades, kus turud toimivad, inimestel otsustada, milleks nad saadud abi kasutavad. Peamiselt on toetuse eest soetatud toiduaineid, joogivett, ravimed, hügieenitarbeid ning kasutatud raha ajutise elamispinna eest tasumiseks. Erinevates piirkondades oleme vajaduspõhiselt lisaks jaganud magamiskotte, generaatoreid, toiduabi jm.
Mida hetkel teeme?
- Anname rahapõhist abi (multi-purpose cash assistance), mille eest saavad inimesed osta toitu, ravimeid, hügieenitarvikuid ja muud esmavajalikku. Praeguse seisuga oleme rahapõhist abi andnud umbes 200 000 inimesele kokku 31 miljoni euro väärtuses. Toetus on 2220 UAH (= umbes 61 EUR) ühe leibkonnaliikme kohta ühes kuus. Kokku saab abi kolme kuu vältel. Ukraina rahapõhise toetuse taotlemiseks on avatud eraldi kõnekeskus ja taotlusplatvorm: https://register.pagulasabi.ee/
- Anname rahapõhist toetust talve üleelamiseks ja tahkete kütuste ostmiseks Ukraina põgenikele Gruusias ja abivajajatele Ukrainas sees. Hinnanguliselt jõuame abiga märtsi lõpuks 4400 haavatava leibkonnani Ukrainas ja 250 leibkonnani Gruusias. Sihtpiirkondadeks on Ukrainas eeskätt Harkivi, Luhanski, Donetski, Zaporižžja, Hersoni, Mykolaivi, Odessa, Sumõ ja Tšernihivi oblastid, ainult Ukraina valitsuse kontrolli all olevad alad ja Gruusias eeskätt Tbilisi ja selle lähiümbrus. Toetuse suurus on 14 000 UAH (= umbes 350€ leibkonna kohta Ukrainas ja 370€ Gruusias).
- Taasalustame toidujagamise programmiga piirkondades, kus rahapõhist abi anda ei ole võimalik (nt deokupeeritud/vabastatud alad, sagedaste rünnakute all olevad piirkonnad). Sekkume abiga Zaporižžja, Donetski ja Harkivi oblastides, kokku toetame 12 150 inimest. Ühe toidukorvi väärtus on umbes 57 eurot, kuid võib väikestes piirides muutuda, arvestades grivna kõikumist.
- Oleme toetanud Ida-Ukraina haiglaid meditsiinitarvikute, meditsiinitehnika, toidu, generaatorite ja muu vajalikuga.
- Oleme laiali jaganud 2900 tekki, 4600 magamiskotti ja muud esmavajalikku pommivarjendites ja sisepõgenike majutuskohtades olevatele inimestele.
- Oleme osa Joint Market Monitoring Initiative'ist (JMMI), mille raames aitame humanitaarabi sektoril hoida järjepidevat ülevaadet sellest, kus ja kuidas Ukrainas turud toimivad, kas ja kui kiiresti esmatarbekaupade hinnad tõusevad jne. Meie vastutusalaks on Zaporižžja ja Harkivi oblastid.
- Eesti Pagulasabi koostöös Garage48-ga alustas järjekordse naistele suunatud ettevõtlusprogrammiga Ukrainas sees. Programmi valitakse 80 uut äriideed ja 30 juba olemasolevat ettevõtet, kes saavad tuge alustamiseks või laienemiseks ning jätkusuutliku ja kriisidele vastupidava mikroettevõtte arendamiseks. Vähemalt 40 žürii valitud üksikisikut või meeskonda saavad toetust kuni 60 000–150 000 UAH koos juhendamisega kuue kuu jooksul.
Sinagi võid Ukraina sõja tõttu kannatanud inimesi aidata, annetades Ukraina heaks.
Tegevused alates 2014. aastast
Eesti Pagulasabi alustas Ukrainas sõja tõttu kannatanud elanikkonna toetamist juba 2014. aasta lõpus, mil algatas annetuskampaania "Ukraina heaks!". Meie tegevus Ukrainas on muutunud vastavalt sellele, kuidas on muutunud sealne konflikt ja inimeste vajadused. Aasta 2014 lõpus alustasime meditsiini-, hügieeni- ja toidupakkide jagamisega sisepõgenikele ning rindeäärsetes asulates Donetski, Luhanski ja Zaporižžja oblastites. Hiljem lisandusid meditsiiniabiprojektid, mille raames toimetasime haiglatele vajaminevaid ravimeid, meditsiinivahendeid ja -tehnikat. Aastatel 2015 ja 2016 toimusid suvel sisepõgenikest lastele ja eraldiseisvalt ka erivajadustega lastele suunatud laagrid Khortitsa saarel, Zaporižžjas. Samadel aastatel lähetasime Ukrainasse kokku 11 vabatahtlikku spetsialisti Eestist.
Muutunud vajaduste tõttu alustasime 2016. aasta sügisel oma abiprogrammis uue etapiga, hakates toetama Ida-Ukraina sisepõgenikke ja rindeäärsete asulate elanikke väikeettevõtlusega alustamisel ning laiendamisel, et tagada neile jätkusuutlik sissetulek. Vastavalt vajadustele oleme järjepidevalt toetanud ka näiteks rinde lähedal elavaid vanureid toidu ja hügieenitarvikutega, koolilapsi koolitarvikutega ning kõige haavatavamaid leibkondi rahalise toega talve üleelamiseks.