Lugu Beirutist: kuidas eestlaste toetus aitas raskustesse sattunud rätsepat
Eesti Pagulasabi üleskutsel annetasid eesti inimesed 2020. aasta augustis üle 10 000 euro, et toetada Liibanoni pealinnas Beirutis toimunud plahvatuses kannatanuid. Varem oleme kirjutanud Ziadist, kelle maja tänu eestlaste abile uksed-aknad ette sai. Osa rahast jagasime aga peale haavatavuse hindamist vajaduspõhiste annetuste kaupa neile, kes seda kõige enam vajasid. Siin on Saadi lugu.
Rusudes tänav Liibanoni pealinnas Beirutis pärast 4. augustil 2020 toimunud plahvatust. Piltide autor: Sawa for Development and Aid
Saad, Egiptusest pärit rätsep, tuli Liibanoni elama kuus aastat tagasi, lootes parandada oma finantsilist olukorda. Ta seadis oma äri püsti Mar Mikhaeli[i], elavasse ja saginat täis piirkonda. Peale Beiruti plahvatust sai sellest aga üks tõsisemalt kahjustada saanud linnaosadest.
Pärast plahvatusjärgset šokki tormas Saad oma poest välja ning ehmus, nähes, mis tänaval toimub: kõik oli täis rusu ja segaduses inimesi, enamasti vanureid, kellest paljud vigastatult ringi käisid. Naabruskonna inimesed küsisid Saadilt abi.
„Mul endal oli üks käsi vigastatud ja veritsemas, aga aitasin nii palju, kui võimalik. Inimesed oli hirmunud, šokis, karjusid. Ma ei saanud haiglasse enne kella ühtteist õhtul. Seal öeldi, et mu käel on kõõluse rebend ja see vajab operatsiooni.”
Rätsepale on tema käed töötegemiseks üliolulised. Saadi käsi pärast vigastust.
Beiruti plahvatus muutis Saadi unistused veelgi raskemini saavutatavamaks. Plahvatusjärgselt leidis mees ennast olukorras, kus tema pood oli raskelt kahjustada saanud – kuna hoone esiosa oli suuremalt jaolt klaasist, siis nüüd oli see purunenud. Ka vigastatud käsi paranes visalt ning Saad oli ravikulude katmisega raskustes. Toast, kus ta enne elas, oli Saad sunnitud lahkuma – see oli täielikult hävinenud. Pärast plahvatust oma töötuba vaatama minnes avastas ta, et kuigi tervet hoonet taastati, siis mitte tema tuba, sest ta polnud õigel ajal kohal, et sealse süsteemi järgi oma nime registreerida.
Saad oli üks neist, kes sai oma elu- ja tööpinna uuesti ülesehitamiseks toetust Eesti Pagulasabi annetuskampaaniast, mis toimetati temani meie kohapealse partneri SAWA poolt. Eesti annetajate toetus aitas tal üle elada enda pere jaoks väga raske aeg – eriti, kuna nende perre sündis just uus laps.
“Arvasin, et kui töötan palju ja kogun raha, saan minna tagasi Egiptusesse ja alustada oma rätsepaäriga kodumaal. Aga nüüd, kui mul on vastsündinud tütar, pean töötama veel rohkem, et tagada perele toit ja ravimid. Ma ei saa midagi kõrvale panna,” rääkis Saad.
Eesti Pagulasabi koostööpartner Sawa for Development and Aid hindamas kohapealseid olusid.
Saadi lugu on üks kümnetest tuhandetest. Beiruti ülesehitamine võtab aega veel aastaid: jaanuarist alustasime ka meie välisministeeriumi toel uue abiprojektiga, mis toetab üheaegselt nii haavatavate gruppide tööhõivet kui ka Beiruti taastamistöid. Kui soovid võimalusel samuti õla alla panna, saad annetada meie humanitaarabifondi. Iga euro on loeb! Aitäh!
[i] Üks Beiruti tihedasti rahvastatud rannaäärseid piirkondi, kus on palju ajaloolisi hooneid, mis tugevalt kahjustada said.