Eesti Pagulasabi aitab viies Gruusia sisepõgenike laagris naistel oma äri alustada
Aprillis 2020 pöördus Gruusia Eesti poole, et edastada palve alustamaks abiprojektidega Gruusias. Covid-19 epideemia on mõjunud laastavalt nii riigi majandusele kui tekitanud probleeme toiduturvalisusega, eriti kannatavad juba niigi keerulises seisus olevad inimesed. Eesti Pagulasabi alustas selle aasta jaanuaris projekti, millega toetatakse Gruusia naisi viies sisepõgenike asulas. Loe täpsemalt ja vaata kaarte Gruusia humanitaarabi alalehelt.
„Mõte oma tegevustega Gruusiasse laieneda on Eesti Pagulasabil mõtteis tiksunud juba mõnda aega. Kuna nii Ukrainas, Liibanonis kui ka Jordaanias on meil ette näidata edukas sisepõgenike eluolu ja ettevõtlust toetavate projektide renomee, siis tundub loogiline jätk rakendada analoogset mudelit ka Gruusias,” ütles Eesti Pagulasabi projektijuht Taavet Tomberg.
Projekti käigus korraldavad Eesti Pagulasabi ja kohapealne partner For Better Future naistele ärikoolitusi, mille tulemusel saavad 40 osalejat oma äriideede elluviimiseks rahalist toetust oma väikeettevõtetega alustamiseks. Toetuste andmisele järgneb pooleaastane mentorlusprogramm, mis aitab ärid jätkusuutlikuks vormida.
Eesti Pagulasabi kohapealseks partneriks on Tserovani sisepõgenike asulas tegutsev organisatsioon For Better Future, kellel on pikaaegne kogemus sisepõgenikega töötamisel, samuti on organisatsioonil sotsiaalne ettevõte, mille kaudu pakutakse sisepõgenikele tööd ja aidatakse igapäevasel toimetulekul. Kohapealse sissevaate projekti olulisusest annavad FBF projektijuht Ekaterine Zaridze ja projekti assistent Ana Akhlouri.
Gruusia sisepõgenike asundus.
Miks on see projekt Gruusia naiste jaoks oluline?
Ekaterine:
Gruusias on tööturule sisenemine naistele üsna keeruline, eriti sisepõgenikele. Meestel on tunduvalt rohkem võimalusi, lisaks saavad nad töötada tehastes, mis nõuavad tugevat füüsilist vormi, samas kui naised on tavaliselt koduperenaised ja jäävad lastega koju. Sageli ei oska nad isegi CV-d kirjutada ega oma lihtsaid teoreetilisi teadmisi tööturule sisenemise kohta. Naised ei saa kodust ja lastest lahkuda, et otsida tööd kaugemal, näiteks Thbilisis, kus on palju rohkem võimalusi. Sisepõgenikest naistel pole pankadega suheldes laenu saamiseks ühtegi tagatist, mida kindlustusena kasutada. Ligikaudu 95% kinnisvaraomanikest on mehed.
Meie töötame oma organisatsiooniga alates 2008. aastast. Vaatamata suurtele pingutustele on veel väga palju teha. Selle konkreetse projekti puhul anname välja palju toetusi, kuid meie sihtgrupp on samuti üsna suur. Isegi kui kõik osalejad stipendiumi ei saa, saavad nad vähemalt praktilisi teadmisi. See on ka paljude naiste võimalus arendada oma juba olemasolevat ettevõtet - paljud neist tegelevad juba varasemalt näiteks käsitööga ja üritavad luua jätkusuutlikku ettevõtet, kuid stabiilse rahastuse puudumise tõttu on see keeruline. Paljud on loobunud. Ettevõtluse toetamise projekt on nende töö alustamiseks või jätkamiseks väga oluline.
Ana:
Meie inimestel on endiselt sügav veendumus, et mehed teevad paremat äri ning naised peaksid olema lihtsalt suurepärased emad. Uues põlvkonnas see mõtteviis väheneb, kuid on siiski juurdunud. Gruusia meestel on tavaliselt ka perekonna suurem toetus: näiteks kui ühes peres kasvavad poiss ja tüdruk, kel on samad ideed, siis on poisil suurem võimalus saada tuge vanematelt või ka pankadelt laenu.
Peamine põhjus, miks see projekt mulle meeldib, on see, et see annab lisaks teadmistele ka ressursse äriideede reaalseks muutmisel. Naistele selliseid võimalusi liiga sageli ei leidu. Pärast seda programmi saavad nad otsida ka muid rahastusallikaid. Gruusias on palju võimalusi raha taotlemiseks nii meestele kui naistele, kuid kuna need protsessid on keerukad, siis ilma oskuseta kirjutada äriplaani, ei tee väga midagi ära. Komisjonid hindavad aga äriplaani ainult paberil, nii et kui idee on hea, kuid plaan pole eriti professionaalselt kirjutatud, pole neil naistel võimalust.
Mis teeb selle konkreetse projekti eriliseks?
Ekaterine:
Ühes koolituste ja rahalise toega saavad osalejad selles projektis endale ka mentorid, kes toetavad neid kogu äriarenduse vältel. Kui osalejatel on professionaalsed mentorid, tunnevad nad end turvalisemalt ja enesekindlamalt.
Meil oli varem üks projekt, kus teiste seas alustasid oma ettevõttega ka kolm 20-aastast tüdrukut. Neil on ühes sisepõgenike asunduses vintage-pood. Esmalt olime ise natuke kõhklevad, et kas nad saavad nii noorena kõigega hakkama, kuid kuus kuud hiljem oleme rahul: nad teenivad kasumit. See asundus seal pole eriti arenenud, kuid tüdrukud on siiski suutnud oma äri jätkata.
Alanud projekti puhul saame toetada palju rohkem naisi, kuna toetuste summa on üsna suur. Samuti saavad osalejad ühendada oma äriideid ja saada nii oma eesmärkide saavutamiseks veelgi rohkem raha.
Ana:
Meil on varasemalt olnud kogemusi paljude erinevate projektidega, kuid oma mastaabi tõttu on käimasolev kõikidele pooltele eriti kasumlik. Loodetavasti mõjutab see projekt positiivselt nii ümberasustatud isikute enesekindlust, kui avaldab positiivset mõju nende perekondadele ja kogukonnale, kus nad elavad. Naised saavad õppida äriarenduse kohta, kuid loodetavasti õpime ka meie juurde, nii projekti juhtimise kui ka kommunikatsiooni kohta.
Gruusia sisepõgenike asundus.
Projekti “Gruusia sisepõgenikest naiste jätkusuutliku toimetuleku toetamine läbi väikeettevõtluse” rahastab Eesti välisministeerium arengukoostöö vahenditest.