Eesti Pagulasabi 20. juuni ülevaade Ukraina teemal
- Täna on rahvusvaheline pagulaspäev. ÜRO Pagulasameti statistika järgi oli 2021. aasta lõpus maailmas konfliktide, vägivalla, tagakiusamise ja inimõiguste rikkumiste tõttu kodudest lahkuma sunnitud inimeste koguarv 89,3 miljonit. Ukraina sõda ning kriisid Afganistanis ja Aafrikas on selle numbri tänaseks tõstnud 100 miljonini. Eesti Pagulasabi jagab täna kl 17:00-19:00 Tallinnas Telliskivi Loomelinnaku väljakul äsja Eesti muusikutega koostöös valminud heliplaate, milles laulavad oma rändeloo kaheksa siia jõudnud välismaalast. Lisaks saab kaasa haarata raamatu “Jutte siit ja säält”, kus oma loo räägivad pagulased ja rändetaustaga inimesed, et tõsta teadlikkust pagulaseks olemisest
- Jagasime nädalavahetusel varasemalt okupeeritud Kiievi oblastide külades, kus turud veel ei toimi, üle 300 toidupaki. Jätkame toidujagamisprogrammi ka sel nädalal.
- Olulisim info põgenikele on üleval meie kodulehel korduma kippuvate küsimuste rubriigis: https://www.pagulasabi.ee/uldinfo
Humanitaarabi Ukrainas sees
Mida hetkel teeme?
- Jagame rahapõhist toetust (multi-purpose cash assistance), et inimesed saaksid ise otsustada, mida neil enim vaja on. Praeguse seisuga oleme toetanud 36 893 leibkonda (umbes 110 000 inimest). Kokku oleme vahendanud üle 17 miljoni euro eest rahapõhist toetust (Eesti annetajate toetus + WFP + OCHA + IRC). Toetus on 2220 UAH (= umbes 70 EUR) ühe leibkonnaliikme kohta ühes kuus.
- Avasime eraldi taotluskeskkonna meie Ukraina rahapõhise toetuse taotlemiseks: https://register.pagulasabi.ee/
- Meie Ukrainas kohapeal tegutsev kõnekeskus teenindab umbes 1500 inimest päevas, nõustades ja jagades infot toetusvõimaluste kohta ning tehes eelvalikut meie enda rahapõhisesse programmi ja suunates inimesi vajadusel edasi teistesse programmidesse.
- Toetame Ida-Ukraina haiglaid meditsiinitarvikute, meditsiinitehnika, toidu, generaatorite ja muu vajalikuga.
- Oleme laiali jaganud 900 tekki, 4600 magamiskotti ja muud esmavajalikku pommivarjendites ja sisepõgenike majutuskohtades olevatele inimestele.
- Oleme osa Joint Market Monitoring Initiative'ist (JMMI), mille raames aitame humanitaarabi sektoril hoida järjepidevat ülevaadet sellest, kus ja kuidas Ukrainas turud toimivad, kas ja kui kiiresti esmatarbekaupade hinnad tõusevad jne. Meie vastutusalaks on Zaporižžja ja Harkivi oblastid.
- Viime läbi toidujagamisprogrammi Kiievi oblasti vabastatud piirkondades, kus turud veel ei toimi. Ühest rahvusvahelistele standarditele vastavast toidupakist jätkub kaheks nädalaks. Nädalavahetusel (18.06) jagasime üle 300 toidupaki Yasnogorodka, Pylyava, Bogdani ja Ritny külades, järgmine jagamisring toimub neljapäeval, 23. juunil.
Lisaks Eesti annetajate toele teeme rahapõhist sekkumist ka rahvusvaheliste partneritega:
- Maailma Toiduprogrammiga (WFP) toetame rahapõhise sekkumisega 60 500 inimest Kiievi, Harkivi, Sumõ ja Tšernihivi oblastites.
- ÜRO humanitaarasjade koordineerimise ameti (OCHA) hallatava Ukraina humanitaarabifondi rahastusel anname rahapõhist abi 12 000 inimesele Zaporižžja ja Donetski oblastites üheks kuuks ning 4000 inimesele Poltava, Tšerkassõ ja Kirovohradi oblastites kolmeks kuuks.
- International Rescue Committee (IRC) rahastusel toetame 21 000 inimest Harkivi, Sumõ, Tšernihivi, Kiievi, Luhanski, Donetski, Zaporižžja, Hersoni ja Mõkolajivi oblastites.
Sõjapõgenike toetamine Eestis
Mida hetkel teeme?
- Nõustame inimesi Tallinnas (Liivalaia 28, Eesti Pagulasabi kontor) igal tööpäeval. Avatud on infotelefon Ukraina põgenikele ja neid aitavatele inimestele: +372 5881 1311 (iga päev kell 10-17); samuti e-mail: dopomoha@pagulasabi.ee.
- Olulisim info põgenikele on üleval meie kodulehel korduma kippuvate küsimuste rubriigis https://www.pagulasabi.ee/uldinfo
- Vahendame majutuskohti meie andmebaasist, hetkel oleme vahendanud ligi 930 majutuskohta. Majutuspakkumisi saab üles laadida Kinnisvara24 lehel.
- Korraldame ukrainlastele grupinõustamisi üle Eesti neljal teemal: kohanemine, töövaldkond, digioskused ning lapse kohanemise toetamine. Toimunud on 28 digioskuste töötuba, 38 kohanemise ja 12 lapse kohanemise teemalist grupinõustamist; hetkel on nõustamised aset leidnud Tallinnas, Tartus, Rakveres, Pärnus, Tapal, Otepääl, Haapsalus, Keilas ja Narvas ning neist on osa võtnud ligi 500 Ukraina sõjapõgeniku.
- Pakume psühhoterapeudi eest veetavaid toetusgruppe. Gruppi registreerumiseks tuleb helistada Tallinna psühholoogilise kriisiabi telefonil 631 4300 (E-R 9-19, L 10-15). Peagi avame toetusgrupi ka Maardus.
- Maksame välja koolitoetusi. Hetkeseisuga on laekunud 1643 avaldust ning välja on makstud 1451 taotlust 1931 lapsele, kogusummas 96 550 eurot. Ülejäänud taotluste osas on käimas andmete ülevaatamine ja kontroll.
- Korraldamisel on üks linnalaager ning neli ööbimisega laagrit lastele vanuses 7-18 eluaastat. Linnalaager “Mina ja minu salajane mina” toimub juulikuus esmaspäeviti ja reedeti Pagulasabi Tallinna kontoris. Linnalaagrit viib läbi Eesti Pagulasabi töötaja ja multidisiplinaarne kunstnik Anrike Piel ning selle käigus õpitakse taaskasutama vanu rõivaid ning taassündinmud riietega viiakse läbi moefotosessioon. Ööbimistega lastelaagrid “Seiklusrohke suvi maal” toimuvad 15.-18. juulil, 31.juulil-3. augustil ning 22.-26. augustil Topu puhkekeskuses ning 19.-24. augustil koostöös Lastekaitse liiduga Remniku puhkekeskuses. Laagritesse võtame vastu kuni 150 pagulastaustaga last.
Annetused ja annetuste kasutamine
- Rahalisi annetusi on Pagulasabile kogunenud enam kui 5,3 miljonit eurot, sh sihtannetused, mis tehti evakuatsioonide korraldamiseks ja annetused Eesti-sisesteks tegevusteks. Sellest 2,3 miljonit eurot on mai lõpu seisuga kulunud Ukrainas sees humanitaarabi andmiseks ning 555 000 eurot kulus evakuatsioonide korraldamiseks. Koolitoetusi oleme välja maksnud kogusummas 96 550 eurot.
- Eesti Pagulasabi saab jätkuvalt toetada meie kodulehel või Ukraina heaks kampaanialehel.
Eesti Pagulasabi administratiivkulud on kaetud erinevatest projektidest, neid me annetusrahadest ei kata. Kõik meie finantsaruanded on iga-aastaselt auditeeritud, eelnevate aastate aruanded on avalikult leitavad meie kodulehelt. Kui on soov detailsema info järele, siis palume saata päring info@pagulasabi.ee.
Lisa
- Lähemalt meie nõustamistegevustest
- Lähemalt koolitoetustest
- Lähemalt grupinõustamistest
- Kuidas Eesti annetajate raha Ukrainas elusid päästa aitab
- Eero Janson: inimesed Ukrainas vajavad raha, mitte asju.
- Kuidas kuu vältel evakuatsioone korraldasime
- Lugu sõjapõgenikele kodu avanud eestlannast
- Lähemalt Maailma Toiduprogrammiga koostööst
- Anu Viltrop: iga abistaja pole tugiisik ja iga tugiisik pole sõber
MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon. Ida-Ukrainas on Pagulasabi humanitaarabi osutanud alates 2014. aastast.
Foto: Hlib Stoiko, toidupakkide jagamine Kiievi oblastide külades