Eesti Pagulasabi 29. augusti ülevaade Ukraina teemal
- Eesti Pagulasabi maksab koolitoetust Eestis kooliminevatele pagulaslastele.
- Suve jooksul viisime läbi viis laagrit, millest võttis kokku osa 117 pagulastaustaga last ja noort.
- Ukraina iseseisvuspäeval, 24. augustil tervitasime juba kuus kuud sõjas võidelnud Ukrainat ühisaktsiooniga “Ukraina minut”, mille tulemusena valmis kõigile nähtav pildigalerii.
Humanitaarabi Ukrainas sees
Mida hetkel teeme?
- Jagame rahapõhist toetust (multi-purpose cash assistance), et inimesed saaksid ise otsustada, mida neil enim vaja on. Praeguse seisuga oleme toetanud 46 706 leibkonda (umbes 140 000 inimest). Kokku oleme vahendanud enam kui 23,7 miljoni euro eest rahapõhist toetust. Toetus on 2220 UAH (= uue kursi järgi umbes 59 EUR) ühe leibkonnaliikme kohta ühes kuus.
- Ukraina rahapõhise toetuse taotlemiseks on avatud eraldi taotlusplatvorm: https://register.pagulasabi.ee/
- Meie Ukrainas kohapeal tegutsev kõnekeskus saab igapäevaselt umbes 50-100 000 kõnet ning suudab teenindada kuni 1000 inimest päevas, nõustades ja jagades infot toetusvõimaluste kohta ning tehes eelvalikut meie enda rahapõhisesse programmi ja suunates inimesi vajadusel edasi teistesse programmidesse.
- Oleme toetanud Ida-Ukraina haiglaid meditsiinitarvikute, meditsiinitehnika, toidu, generaatorite ja muu vajalikuga.
- Oleme laiali jaganud 2900 tekki, 4600 magamiskotti ja muud esmavajalikku pommivarjendites ja sisepõgenike majutuskohtades olevatele inimestele.
- Oleme osa Joint Market Monitoring Initiative'ist (JMMI), mille raames aitame humanitaarabi sektoril hoida järjepidevat ülevaadet sellest, kus ja kuidas Ukrainas turud toimivad, kas ja kui kiiresti esmatarbekaupade hinnad tõusevad jne. Meie vastutusalaks on Zaporižžja ja Harkivi oblastid. Loe viimast raportit, mis katab juuni 2022.
- Viime koostöös vabatahtlike gruppidega Kyiv Volunteers ja ONUKY läbi toidujagamisprogrammi piirkondades, kus on vajadus toiduabi järele. Ühest rahvusvahelistele standarditele vastavast toidupakist jätkub kaheks nädalaks.
Lisaks Eesti annetajate toele teeme rahapõhist sekkumist ka rahvusvaheliste partneritega:
- Euroopa Liidu (ECHO) rahastusel toetame 32 190 inimest Luhanski, Donetski, Zaporižžja, Hersoni ja Harkivi oblastites.
- ÜRO humanitaarasjade koordineerimise ameti (OCHA) hallatava Ukraina humanitaarabifondi rahastusel andsime rahapõhist abi 12 000 inimesele Zaporižžja ja Donetski oblastites üheks kuuks ning 4000 inimesele Poltava, Tšerkassõ ja Kirovohradi oblastites kolmeks kuuks.
- International Rescue Committee (IRC) rahastusel toetame 21 000 inimest Harkivi, Sumõ, Tšernihivi, Kiievi, Luhanski, Donetski, Zaporižžja, Hersoni ja Mõkolajivi oblastites.
- Maailma Toiduprogrammiga (WFP) toetasime rahapõhise sekkumisega 60 500 inimest Kiievi, Harkivi, Sumõ ja Tšernihivi oblastites.
Ukraina põgenike toetamine Eestis
Mida hetkel teeme?
- Nõustame inimesi Tallinnas (Liivalaia 28, Eesti Pagulasabi kontor) teisipäevast neljapäevani (T kell 12-19, K-N kell 10-17). Avatud on infotelefon Ukraina põgenikele ja neid aitavatele inimestele: +372 5881 1311 E-R kell 10-17); samuti e-mail: dopomoha@pagulasabi.ee.
- Olulisim info põgenikele on üleval meie kodulehel korduma kippuvate küsimuste rubriigis. Rubriigi infot värskendame jooksvalt eesti, inglise, vene ja ukraina keeles.
- Vahendame majutuskohti meie andmebaasist, hetkel oleme vahendanud ligi 975 majutuskoha. Värskendame oma majutuskohtade andmebaasi. Samuti oleme Sotsiaalkindlustusametile ametlik lepingupartner pikaajalise majutuse vahendamisel riiklikes majutuskeskustes olevatele Ukraina põgenikele.
- Korraldame ukrainlastele grupinõustamisi üle Eesti neljal teemal: kohanemine, töövaldkond, digioskused ning lapse kohanemise toetamine. Toimunud on 114 digioskuste töötuba, 98 kohanemise, 49 lapse kohanemise teemalist ning 11 töö teemalist grupinõustamist. Nõustamised leiavad aset üle Eesti ning neist on osa võtnud ligi 1719 Ukraina pagulast. Grupinõustamisi viime läbi koos heade koostööpartneritega: BCS koolitus, MTÜ Igale Lapsele Pere, Töötukassa ja Tööinspektsioon.
- Pakume psühhoterapeudi eest veetavaid toetusgruppe Tallinnas ja Maardus. Gruppi registreerumiseks tuleb helistada Tallinna psühholoogilise kriisiabi telefonil 631 4300 (E-R 9-19, L 10-15).
- Maksame kõigile Eestis kooliteed alustavatele pagulaslastele koolitoetusi. Hetkeseisuga on laekunud 2584 avaldust ning välja on makstud 1987 taotlust 2612 lapsele, kogusummas 130 600 eurot. Ülejäänud taotluste osas on käimas andmete ülevaatamine ja kontroll.
- Suve jooksul viisime läbi viis laagrit, millest võttis kokku osa 117 pagulastaustaga last. Toimus neli ööbimisega laagrit: kolm laagrit Läänemaal Topul (kaks laagrit kokku 35 osalejaga vanuses 7-13 ning üks laager 21 osalejaga vanuses 14-18) ja üks Ida-Virumaal Remnikul (49 osalejat vanuses 14-18). Tallinna linnalaagris osales 12 noort vanuses 14-19. Planeerime ka ühistegevusi sügisel, mille eesmärk on pakkuda noortele võimalusi luua sõprussuhteid ning tutvuda Eestiga.
Annetused ja annetuste kasutamine
- Rahalisi annetusi on Pagulasabile kogunenud enam kui 5,4 miljonit eurot, sh sihtannetused, mis tehti evakuatsioonide korraldamiseks ja annetused Eesti-sisesteks tegevusteks. Sellest 2,8 miljonit eurot annetustena kogutud vahendeid on juuli lõpu seisuga kulunud Ukrainas sees humanitaarabi andmiseks ning 555 000 eurot kulus evakuatsioonide korraldamiseks. Koolitoetusi oleme välja maksnud enam kui 130 000 euro eest.
- Eesti Pagulasabi saab jätkuvalt toetada meie kodulehel või Ukraina heaks kampaanialehel.
Eesti Pagulasabi administratiivkulud on kaetud erinevatest projektidest, neid me annetusrahadest ei kata. Kõik meie finantsaruanded on iga-aastaselt auditeeritud, eelnevate aastate aruanded on avalikult leitavad meie kodulehelt. Kui on soov detailsema info järele, siis palume saata päring info@pagulasabi.ee.
Lisa
- Lähemalt meie nõustamistegevustest
- Lähemalt koolitoetustest
- Lähemalt grupinõustamistest
- Kuidas korraldame: toetus Eestis kooliminevatele pagulaslastele
- Kuidas Eesti annetajate raha Ukrainas elusid päästa aitab
- Eero Janson: inimesed Ukrainas vajavad raha, mitte asju. Neli kuud hiljem
- Eero Janson: inimesed Ukrainas vajavad raha, mitte asju.
- Kuidas kuu vältel evakuatsioone korraldasime
- Lugu sõjapõgenikele kodu avanud eestlannast
- Lähemalt Maailma Toiduprogrammiga koostööst
- Anu Viltrop: iga abistaja pole tugiisik ja iga tugiisik pole sõber
MTÜ Eesti Pagulasabi on 2000. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärk on seista pagulaste õiguste ja heaolu eest Eestis ja väljaspool. Eesti Pagulasabi on Euroopa Liidu poolt sertifitseeritud humanitaarabi organisatsioon. Ida-Ukrainas on Pagulasabi humanitaarabi osutanud alates 2014. aastast